تحقیق بررسی مقایسه میزان افسردگی در زنان شاغل و غیر شاغل,پایان نامه افسردگی در زنان شاغل,پایان نامه افسردگی,تحقیق زنان شاغل,مقایسه زنان شاغل و غیرشاغل,نشانه هاي افسردگي,علل افسردگي,نظريه درباره افسردگي,درمان افسردگي

همانطور که در ادامه مشخصات فایل تحقیق بررسی مقایسه میزان افسردگی در زنان شاغل و غیر شاغل را مشاهده می کنید می توانید در صورت تمایل نسبت به دریافت آن اقدام نمایید.
برای دانلود فایل بر روی دکمه زیر کلیک کنید

دریافت فایل
تحقیق بررسی مقایسه میزان افسردگی در زنان شاغل و غیر شاغل

تحقیق-بررسی-مقایسه-میزان-افسردگی-در-زنان-شاغل-و-غیر-شاغل

تحقیق حاضر با عنوان بررسی مقایسه میزان افسردگی درزنان شاغل و غیر شاغل از سری تحقیق های رشته روانشناسی میباشد. این تحقیق در 80 صفحه با فرمت Word (قابل ویرایش) در مقطع کارشناسی ارشد نگارش شده است و همچنین این تحقیق آماده چاپ و پرینت جهت استفاده دانشجویان می باشد.


قسمتهایی کوتاه از متن:

چكيده
افسردگي پاسخ طبيعي فرد به فشارهاي زندگي است. در اين اختلال فرد داراي حالات غمگيني گرفتگي و بي حوصلگي است خصوصيات اصلي حالات افسردگي كاهش عميق ميل به فعاليتهاي لذتبخش روزمره مثل معاشرت تفريح ورزش و تغذيه است افسردگي تنها برنامه ناهنجاري تلقي مي شود كه با واقعه ايجاد كننده آن متناسب نباشد.
امروزه متاسفانه بيماري افسردگي يكي از بيماريهاي رايج در ميان اقشار مختلف مردم است. در بيماري افسردگي واكنش ها غيرطبيعي هستند يعني انسان در برابر ناملايمات و شكست ها بيش از حد افسرده مي شود.
علل ابتلا به اين بيماري ارث، تغييرات شيميايي، از دست دادن والدين در كودكي و حوادث ناخوشايند زندگي و بيماريهاي جسمي مختلف و استفاده از داروها مي تواند باشد. مطالعات ثابت كرده است كه اگر كسي در دوران رشد مصيبت و غم بزرگي مثل مرگ يكي از والدين يا فرد مهمي از خانواده ديده باشد نسبت به افسردگي حساسيت بيشتري دارد. افسردگي از شايعترين مشكلات رواني افراد است بطوري كه حدس زده مي شود 75% افرادي كه در موسسات درماني بستري مي شوند دچار افسردگي هستند.
ميزان افسردگي در ميان زنان افزايش چشمگيري پيدا كرده است بطوري كه در برخي پژوهشهاي به عمل آمده افسردگي در زنان 3 الي 4 برابر بيشتر از مردان است در اين ميان زنان خانه دار بيشترين ميزان افسردگي را به خود اختصاص داده اند.
مجموعه مورد بحث بررسي ميزان افسردگي بين زنان شاغل در اداره آموزش و پرورش كه 383 نفر از معلمين را در مقطع راهنمايي تشكيل مي دهد و زنان غيرشاغل را در نظر مي گيرد. فرضيه مورد پژوهش مربوط مي شود به بررسي ميزان افسردگي در بين اين دو گروه بدان معني كه بين ميزان افسردگي زنان شاغل و غيرشاغل تفاوت معنا داري وجود دارد. جامعه آماري اين پژوهش را 383 نفر از معلمين زن در مقطع راهنمايي تشكيل مي دهد و نمونه آماري متشكل از 60 نفر مي باشد كه بصورت تصادفي انتخاب شده اند ابزار جمع آوري اطلاعات استفاده از پژسشنامه افسردگي بك (BDI) مي باشد و روش آماري مورد استفاده آمار توصيفي محاسبه تجزيه و تحليل داده ها و آمار استنباطي جهت آزمون فرضيه و مشخص كردن ارتباط معنادار بين متغيرها مي باشد و در نهايت نتايج بدست آمده در اين پژوهش تفاوت معنا دار بين ميزان افسردگي در دو گروه از زنان شاغل و غيرشاغل را نشان مي دهد.               

مقدمه
اگر چه افسردگي از ديرباز به عنوان يكي از نابسامانيهاي عمده رواني شناخته شده است اما در دو دهه اخير اهميت اين بيماري هم از لحاظ رنج و آزاري كه مبتلايان به آن تحمل مي كنند و هم از لحاظ بار سنگيني كه اين ناراحتي بر منابع درماني ملتها تحميل مي كند بيش از بيش مورد توجه قرار گرفته است. افسردگي را مي توان شايعترين اختلال عاطفي دانست بقراط اين حالت را به ملانكولي تعبير كرده است به عقيده وي در اثر صفرا و خلط دماغي روح فرد تيره شده و ملانكولي بوجود مي‌آيد.
در اوايل قرن دوم ميلادي كاپادوچيا مبتلايان به ملانكولي را فردي مظنون و خرافاتي مي دانست او مي گفت كه اين افراد از زندگي خود تنفر دارند. و آرزوي مرگ مي كنند. در جوامع بشري امروزه افسردگي چه به عنوان واكنش آزاد و فردي در مقابل عوامل دروني – بيروني و چه به صورت يك بيماري مشخص يكي از شايعترين تظاهرات آشفتگي هاي رواني است. (نجل حريري)
آمارهاي بدست آمده در ممالك اروپايي و آمريكائي وسعت دامنه اين ناراحتي را به خوبي نشان مي دهد. ابعاد وسيعي اين آمارها و نيز تجارب كلينكي حداقل در ممالك صنعتي مغرب زمين باعث شده است كه متخصصان فن از دو دهه اخير به عنوان دوره جديد ملانكولي يا افسردگي در تاريخ روان پزشكي معاصر نام ببرند. (كلرمان 1980)
افسردگي را شايد بتوان حالتي توصيف كرد كه با تغييرات اساسي اوليه در خلق شروع شده و با مداومت احساس غم و اندوه به درجات مختلف مشخص مي گردد. در معناي محدود پزشكي, افسردگي به منزله يك بيماري خلق و خو يا اختلال كشش خلق و خو ، است افسردگي از شايعترين مشكلات رواني افراد است بطوري كه حدس زده مي شود 75% افرادي كه در موسسات درماني بستري مي شوند دچار افسردگي هستند ميزان افسردگي در ميان زنان افزايش چشمگيري پيدا كرده است. بطوري كه در برخي پژوهشهاي به محل آمده افسردگي در زنان 3 الي 4 برابر بيشتر از مردان است. در اين ميان زنان خانه دار بيشترين ميزان افسردگي را به خود اختصاص داده اند.
نتايج تحقيقات مركز امور مشاركت زنان نشان مي دهد كه زنان در اداره امور خانه و شغل اشان معمولاً استانداردهاي شخصي بالايي براي خود قرار مي دهند؛ در واقع اين ضرورت را مي توان اجبارهاي نقش دانست كه براي زنان فشار آور است اما فشار حاضر از تعارض زماني كه شرايط تحت كنترل باشد كمتر از زماني است كه شرايط تحت كنترل نباشد. به گزارش ايسنا اشتغال زنان باعث افزايش شناخت نسبت به خود كه يكي از پايه هاي عمده سلامت روان است مي شود و منابع گوناگوني براي احساس رضايت در خود و دريافت پاداش را ايجاد مي كند لذا زنان شاغل امكان انجام فعاليت هاي مقبول و ارزشمند اجتماعي را به سبب افزايش عزت نفس پيدا مي كنند و كمتر در معرض ابتلا به افسردگي قرار مي گيرند.
از سوي ديگر درآمد فرد شاغل، احساس مشاركت در اداره امور اقتصادي خانواده را افزايش مي‌دهد و احساس عدم كنترل بر تصميم گيري هاي خانواده و در حاشيه قرار گرفتن زنان را كاهش مي دهد. «آربرت» طي تحقيقي نشان داد كه اشتغال داراي درآمد، براي سلامتي زنان بدون فرزند و افراد بالاي 40 سال مفيد است.
پژوهشهاي دقيقي كه در زمينه بررسي اساس شیمیایی حالات عاطفي عادي و غيرعادي و تاثيرات درماني داروهاي ضدافسردگي به عمل آمده پيچيدگي خاص اين حالات و ارتباط متقابل آنها را با فعاليتهاي شناختي و روابط شخصي و اجتماعي فرد به خوبي نشان مي دهد. در سالهاي اخير استفاده از روشهاي درمان رواني و رفتاري كوتاه مدت براي درمان افسردگي مورد توجه قرار گرفته است.
از جمله روشهاي فوق روش درمان شناختي است كه توسط پرفسور آرون بك و شاگردان او در دانشگاه پنسيلوانيا و آمريكا ايجاد شده است. كارايي اين روش در معالجه افسردگي باليني در مطالعات متعددي كه توسط پرفسور بك و نيز گروه محققان انستيتوي ملي بهداشت رواني انجام گرفته به اثبات رسيده است.


فهرست مطالب تحقیق بررسی مقایسه میزان افسردگی درزنان شاغل و غیر شاغل به صورت زیر می باشد:
چكيده

فصل اول: «كليات تحقيق»
مقدمه
بيان مساله
اهميت تحقيق
اهداف تحقيق
فرضيه تحقيق
تعاريف عملياتي
فصل دوم: «پيشينه تحقيق»
تاريخچه افسردگي
تعريف افسردگي
نشانه هاي افسردگي
شخصيت افسردگي
محيطهاي افسردگي زا
علل افسردگي
به چه دليل احتمال ابتلا زنان به افسردگي بيشتر از مردان است
طبقه بندي افسردگي رواني
انواع افسردگي
انواع نظريه درباره افسردگي
آشنايي با داروهاي ضد افسردگي
درمان افسردگي
فصل سوم:«روش اجراي تحقيق»
مقدمه
روش تحقيق
طرح تحقيق
جامعه آماري
نمونه و روش نمونه گيري
ابزار اندازه گيري
روش جمع آوري اطلاعات
روشهاي آماري
فصل چهارم:«تجزيه و تحليل آماري»
مقدمه
آزمون فرضيه
جداول و نمودارها
فصل پنجم:«خلاصه بحث و نتيجه گيري»
ارائه يك خلاصه كوتاه از فصل هاي گذشته
بحث در زمينه يافته ها (اهميت، تفسير نتيجه گيري)
نتیجه
پيشنهاداتي براي مقابله با افسردگي
پيشنهادات تحقيق
محدوديتهاي تحقيق
منابع و ماخذ
ضمائم


دانلود فایل

برای دانلود فایل بر روی دکمه زیر کلیک کنید

دریافت فایل


کلمات کلیدی: تحقیق بررسی مقایسه میزان افسردگی در زنان شاغل و غیر شاغل پایان نامه افسردگی در زنان شاغل پایان نامه افسردگی تحقیق زنان شاغل مقایسه زنان شاغل و غیرشاغل نشانه هاي افسردگي علل افسردگي نظريه درباره افسردگي درمان افسردگي

مطالب مرتبط

تحقیق بررسی مقایسه میزان افسردگی در زنان شاغل و غیر شاغل


دانلود مبانی نظری و پیشینه پژوهش رضایت شغلی

مبانی نظری و پیشینه پژوهشی ضریب پایداری اقلام تعهدی و جریان های نقدی _فصل دوم

طرح توجیهی و کارآفرینی راه اندازی کشتارگاه گوشت گاو و گوسفند

ادبیات نظری تحقیق سوابق پژوهش مفاهیم و ابعاد مدیریت استراتژيک منابع انسانی (فصل دوم)

پایان نامه معماري طراحي کانون پرورش فکری کودکان

ادبیات نظری تحقیق و پیشینه پژوهش مدل های نظری و انواع راهبردهای تنظیم شناختی هیجان

چارچوب نظری تحقیق و پیشینه پژوهشی عوامل موثر بر ساختار سرمایه و بازده سرمایه گذاری

مبانی نظری و پیشینه پژوهش جهت گیری مذهبی و پیدایش اعتیاد (فصل 2)

بررسی انتشار آلاینده های شاخص ناشی از دودکشهای پالایشگاه نفت و ارزیابی ریسک سلامت پرسنل

دانلود پرسشنامه سیاهه ی رفتاری کودک (CBCL)